31.12.2024 8:58
Rok 2024 byl pro realitní trh v Olomouckém kraji klíčový. Po několika letech stagnace, ovlivněné pandemií a geopolitickými změnami, trh zaznamenal výrazné oživení.
Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy, VALUO.cz, TOPLAK.pro a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj
GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE
Oživení trhu a rekordní ceny v roce 2024
Rok 2024 byl pro realitní trh v Olomouckém kraji klíčový. Po několika letech stagnace, ovlivněné pandemií a geopolitickými změnami, trh zaznamenal výrazné oživení. „Ceny nemovitostí se vyšplhaly na rekordní úrovně ve všech okresech kraje,“ uvedl Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz.
Veronika Chládková z Next reality potvrzuje, že trh nabídl příležitosti i pro dříve méně atraktivní segmenty: „Zaznamenáváme zvýšený zájem o pozemky, a to i v lokalitách, které dříve nebyly v popředí zájmu.“
Ceny bytů na vrcholu: Investiční poptávka stále silná
V Olomouci dosáhla průměrná cena bytu k prodeji 89 290 Kč za metr čtvereční, což je výrazně více než v minulých letech. „Tento nárůst reflektuje dokončení některých developerských projektů a vysoký zájem investorů,“ vysvětlil Adam Šimoník, realitní makléř z Olomouce.
Na menších trzích, jako jsou Přerov nebo Prostějov, dominují investiční nákupy menších bytů, často s možností okamžitého pronájmu. „Tyto byty se prodávají téměř okamžitě a obvykle za vyšší ceny, než jaké byly původně inzerovány,“ dodává Pavel Beregsázi z ERA RealPatria.
Rozdíly v jednotlivých okresech a specifika trhu
V okresech Olomouckého kraje jsou viditelné regionální rozdíly. Zatímco Olomouc a Prostějov zažívají dynamický růst, v Lipníku nad Bečvou či Šumperku je situace stabilnější. Adam Šimoník upozorňuje na význam developerských projektů: „Novostavby mají výrazný vliv na průměrné ceny. Na menších trzích mohou několik dokončených bytových domů výrazně zkreslit statistiky.“
Pozemky: Návrat zájmu kupujících
Pozemky, dříve málo atraktivní kvůli vysokým stavebním nákladům a úrokovým sazbám, zažívají comeback. Veronika Chládková komentuje: „Pozemky v dostupných lokalitách, například do 10 minut od okresních měst, se opět prodávají. Kupující plánují výstavbu rodinných domů, což bylo donedávna nemyslitelné.“
Nájemní bydlení: Stabilita a rostoucí poptávka
Nájemní trh v Olomouckém kraji je rozmanitý. Zatímco v Olomouci poptávku táhne univerzita, v menších městech jako Šumperk nebo Přerov zůstává nabídka stabilní. Pavel Bereksázi uvádí, že Prostějov zažívá stabilní poptávku: „Nájmy jsou rychle obsazovány, a majitelé si mohou vybírat z kvalitních zájemců.“
Veronika Chládková upozorňuje, že klíčovým faktorem zůstává kvalita nabízeného bytu: „Pokud je byt technicky i esteticky připraven a nájemné odpovídá tržní realitě, není problém najít spolehlivého nájemce.“
Výhled do roku 2025: Co čekat na realitním trhu?
Hosté se shodli, že vývoj trhu bude ovlivněn stabilizací úrokových sazeb a ekonomickou situací. „Pokud sazby zůstanou kolem 4,5 %, bude trh pokračovat v růstu, byť mírnějším tempem,“ odhaduje Adam Šimoník.
Petr Stojka z Krakonoš realiťákem dodává: „Ceny nemovitostí budou nadále růst, a dostupnost vlastního bydlení se stane výzvou pro mnoho lidí. Na druhé straně to vytváří příležitosti pro profesionální realitní makléře.“
Závěr: Realitní branže jako pilíř stability
Závěrem Petr Makovský zdůraznil význam profesionality v realitním oboru: „Trh se mění, ale kvalitní makléři, kteří poskytují prvotřídní služby, mají před sebou světlou budoucnost. Projekt Realiťák roku se snaží přispět ke zlepšení pověsti tohoto odvětví.“
Tento optimistický pohled uzavírá rok 2024 jako rok stabilizace a růstu. Rok 2025 bude výzvou, ale také příležitostí pro další rozvoj trhu.
Detailní rozbor a klíčové myšlenky z textu: Analýza vývoje realitního trhu – kraj Olomoucký
Analýzu trhu vedl Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz a zakladatel projektu Realiťák roku, za účasti několika významných realitních makléřů z regionu. Diskuse se zaměřila na vývoj trhu v roce 2024 a jeho dynamiku v Olomouckém kraji, včetně jednotlivých okresů a měst. Témata zahrnovala prodej nemovitostí, pozemků, situaci na trhu nájmů a vliv hypotečních sazeb.
Závěr: Rok 2024 přinesl do Olomouckého kraje oživení realitního trhu, a to jak v oblasti prodejů, tak pronájmů. Růst cen a zvýšená aktivita na trhu naznačují, že rok 2025 bude pro realitní sektor zajímavý, ale i náročný, především kvůli pokračující nedostupnosti vlastnického bydlení.
Vybrané předchozí díly najdete zde:
Analýza vývoje realitního trhu v Plzeňském kraji - prosinec 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Jihomoravském kraji - listopad 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Pardubickém kraji - listopad 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Moravskoslezském kraji - říjen 2024
Analýza vývoje realitního trhu ve Středočeském kraji - říjen 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Ústeckém kraji - září 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Jihočeském kraji - září 2024
Analýza vývoje realitního trhu v PRAZE - srpen 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Libereckém kraji - srpen 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Královéhradeckém kraji - červenec 2024
Analýza vývoje realitního trhu v kraji Vysočina - červenec 2024
Analýza vývoje realitního trhu ve Zlínském kraji - červen 2024
Analýza vývoje realitního trhu v Karlovarském kraji - červen 2024
-----------------
Komletní přepis videa:
Dobrý den, dámy a pánové, vítáme vás u další analýzy realitního trhu, tentokrát v Olomouckém kraji a okresech, a to za účasti nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2023 i 2024. Jsem velmi rád, že mohu dneska přivítat zatím čtyři hosty, čtyři realitní makléře, z toho jednu makléřku. Možná se k nám ještě připojí jeden další. Prvním z nich je dáma Veronika Chládková. Nextra reality Dům snů. Dobrý den.
Dobrý den.
Pak tady máme Adama Šimoníka. Adam Šimoník, Reality, ahoj, Adame. Petra Stojku, dobrý den. S Petra Stojka, Krakonoš v realitách, teď jsem si to úplně spletl, Krakonoš realiťákem. Je to správně. Dobrý den.
Ano, dobrý den.
A Pavel Bereksázi z Erea Real Patria. Ahoj.
Ahoj, zdravím vás, dobrý den.
Zároveň rád vítám i Petra Ondráka z Cenové mapy, který ve spolupráci s námi a s dalšími partnery nám pomáhá připravovat data o realitním trhu. Ahoj, Petře.
Dobrý den, ahoj.
Dneska je začátek prosince, specificky 3. prosince, to znamená, máme ještě pár dní předtím, než všichni vypnou skoro svoje inzerce. Kdy klienti přestanou úplně reagovat, budou se zabývat úplně něčím jiným, než jsou reality, protože přece jenom nemovitosti, byty, domy nepatří mezi oblíbené vánoční dárky všech, takže je úplně tolik neshánějí a mají spoustu jiných problémů a starostí, ale i velmi příjemných. Ale podíváme se na to, jak to vlastně dneska vypadá v Olomouckém kraji. Možná jenom začneme nějaké krátké kolečko. Zeptám se velmi jednoduše. Nejdřív Veroniky, jak se vlastně v celém roce 2024 realitám u vás dařilo?
Tak ještě jednou všechny zdravím, děkuju moc za pozvání. Co se týká roku 2024, tak pro nás, myslím si, že od vlastně začátku roku, možná i od podzimu loňského roku zaznamenáváme neustále vzestupnou tendenci, to znamená, prodává se čím dál víc. Mám radost, že se prodávají konečně už i pozemky, takže to byla vlastně komodita, která u nás, řekla bych, klidně dva roky byla velmi jako mimo zájem těch kupujících v souvislosti s různými těmi věcmi, drahými úvěry a tak dál. Teď se ta situace stabilizovala, takže prodávají se pozemky, prodávají se byty, rodinný domy a ten trh realitní u nás teda, pokud za Šumpersko můžu říct, tak je velmi turbulentní, což nás těší.
Já jsem rád, že to slyším. Na pozemky jsem se taky chtěl zeptat, Adame, co se neprodává.
Myslím že v rámci Olomouce těžko obchodovatelná komodita jsou rodinné domy nad 10 000 000, 11 000 000, a co se týče ostatních komodit, jako jsou seconhandové byty, novostavby a tady tyhle komodity, tak ty jsou zcela běžně obchodovatelné a tento rok my jich mám za sebou už víc než za ten minulý, nicméně opravdu ty domy na těch 10 a více, tam ta prodejní doba je delší než u těch ostatních komodit.
A celkově se daří jak letos. Říkal jsi, že jsi na tom líp než loni už. Nevím, jestli mě Adam slyšel, ptal jsem se jenom, jak se daří celkově.
Celková čísla ještě dotahujeme z pár projektů, protože díky tomu, že jsem byl teď 14 dní s tebou mimo Českou republiku, tak jsme měli pozastaveno pár rezervací, ty teď dotahujeme do konce, a už teď jsme na číslech vlastně, která jsou lepší než ten minulý rok. Konkrétní číslo ještě nemám, ale vím, že už jsme se navzájem porazili, takže věřím, že tento rok bude zase úspěšnější než ten předchozí.
Děkuju. Pak tady máme hosta jednoho zajímavého. Já spíš bych ho čekal někde v Krkonoších, ale mně se to strašně líbí, jako to ten název Krakonoš realiťákem. Petr Stojka, dobrý den. Jak se daří vám?
Dobrý den ještě jednou, tak upřímně řečeno, dělali jsme souhrn teďka vlastně minulý týden, protože jsme měli takový uzávěr vlastně toho letošního roku s mým týmem, který obsahuje zhruba 13 členů. Nejsou to realitní makléři, jsou to lidi, kteří vlastně jsou za tím vším, za tou prací, kterou vlastně potom jde vidět, tak že jsem si dělal takový souhrn a začátek roku, první čtyři měsíce jsme byli skoro na nule a vlastně teprve od toho května se to začalo probouzet a k dnešnímu dni, kde vlastně v té naší realitní kanceláři jsem jako realitní makléř jedině sám, tak máme za sebou 19 nemovitostí s tím, že máme 13 prodejů a šest pronájmů vlastně ukončených za osm měsíců, protože ještě je prosinec, takže za osm měsíců máme 19 nemovitostí, takže se to zlepšilo, zlepšilo se to a jsme rádi a jedeme dál.
A teď začne a teď začnou Vánoce.
Tak samozřejmě tyto obchody dojíždějí, takže spoustu věcí se ještě dodělává, a bude se to samozřejmě řešit ještě i v lednu, hypotéky atd. Takže, ale myslím si, že se to určitě zlepšilo. I tady někdo vlastně, Veronika mluvila o těch pozemcích, tak i ty pozemky se trošičku jako zlepšily, letos jsme prodali, prodali jsme letos pozemku dva nebo tři pozemky, takže i to se trošičku jako lepší. No.
Děkuju. Jako poslední je tam Pavel Bereksázi, Prostějovsko. Pavle, jak se daří tobě?
Děkuju, tak nám se daří tak nějak dobře. Co se týká obchodního nebo trhu s realitama, tak i když banky stále ještě trošku vyčkávají s těmi úrokovými sazbami, tak dá se říct, že ten trh se dynamicky vyvíjí poslední měsíce, máme docela dost zakázek, nejlépe jsou na tom samozřejmě byty, takové ty menší a střední dispozice, ty nám jdou hodně rychle, protože máme i poptávající klienty, které vlastně, které vlastně tímhle uskupujeme a v podstatě ty prodeje těch bytů jsou hodně rychlé, jak říkala Veronika, trošku nebo aspoň u nás stále ještě trošku problém je s pozemky, tam strašně moc záleží na aspektech toho pozemku, na lokalitě, samozřejmě na dalších aspektech, které ovlivňují tu prodejnost, ale i tam se to pomaličku lepší, jo. A co se týká ještě těch obchodních případů jako takových, tak se nám trošku překlápí ten poměr, kdy rok dva zpátky byly hodně nebo často byly takové ty kulové blesky, kdy v podstatě klient, který chtěl koupit, tak musel na druhé straně i něco prodat, a to pomaličku tak nějak se překlápí, že to spíše už výjimka. Hodně teďka chodí už klienti připravení, mají vyřešené nějaké financování nebo už to mají rozjednané, případně mají nachystané i vlastní prostředky, takže ten poměr těch kulových blesků a hypoték, případně hotovosti, se zase překlápí. Takže za nás dobré.
Děkuju moc. A já úplně na úvod tam nasdílím obrazovku, jak to vypadá v Olomouckým kraji jako takovým a poprosím Petra Ondráka z Cemapu, aby to lehce okomentoval, než se zeptáme našich hostů.
Jasný, jasný, úplně jednoduše, nebo jestli ještě můžu. Já se jenom ze zvědavosti zeptám, jak ste tady mluvili o těch pozemcích, jak moc se to změnilo, nebo jak moc ty pozemky byly předtím neprodejné a jak se to teďka jako obrací?
Optimálně se to...
Jestli můžu já teda jenom krátce, tak v podstatě teďka za to poslední období ony se ty pozemky prodávaly, nicméně parametry byly takový, že prodávalo se vlastně to, co bylo v top lokalitě a samozřejmě i za poměrně slušných podmínek. Velmi často si to ty lidi realizovali, ale i sami bez účasti těch realitních kanceláří, protože ta cílová skupina tady je prostě jako jiná. Já tomu říkám takový ty periferní pozemky, který ještě nejsou úplně tak jako mimo, který jsou relativně dostupný. Plácnu třeba do 10 minut od okresního města, tak s tím byl problém a určitou dobu, řekněme, ty dva roky po tom neštěkl ani pes. Teďka za poslední období se nám podařilo několik podobných, kupní cena plus minus okolo 2 milionů třeba, parametry standardní 1000 m něco takovýho. Kupují to lidi, kteří už v podstatě plánují vlastní výstavbu. Podařilo se nám prodat i pozemky pro bytovou výstavbu, opět zase v lokalitě, která je trošku jako dál, než bylo zvykem. Takže já to vidím velmi pozitivně a vnímám to i tak, že ty lidi zase zpátky se po těch letech hubených na výstavbu vrací k myšlenkám o tom vlastní bydlení, že si zkrátka postaví ten svůj dům. A vzhledem k tomu, že i já sama teda mě to velmi aktivně zajímá a o tu výstavbu se taky zajímám, tak vnímám to, že dneska už je to zase asi na chvíli relativně dostupný a vlastně dlouho to tak bylo, že pokud si člověk chtěl postavit svůj dům, tak musel vytáhnout z kapsy obrovský peníze a při těch hypotečních sazbách to bylo nereálný pro spoustu jako takových těch obyčejných standardních pracujících lidí.
Jo, děkuju. Dobře. Já to vezmu zlehka k těm datům, který tam vidíte víceméně, když se podíváte zpětně od toho roku 2015, kde končíme tím 11. měsícem 24, ta cena dlouhodobě prostě stoupá u všech nemovitostí. Ten trend je v celé republice plus minus jako stejnej, pardon, já jsem byl na jiném slidu, tak ten trend je plus minus stejnej. Co tam je možná zajímavý, když se podíváte na tu průměrnou cenu těch nemovitostí, že prakticky za posledních šest let se skoro zdvojnásobila což prostě je jako hrozný tempo růstu, pak samozřejmě nějakej vývoj tý nabídky. A tady bych se chtěl zeptat spíš na vaši zpětnou vazbu, jak je tam vidět ten propad kolem roku 2020, 2021, kdy těch nabídek obecně bylo míň. Bylo to tím, že byl takový problém sehnat to bydlení, byly drahý hypotéky a ty lidi prostě přestali nabízet, nebo tam byl nějakej jinej důvod?
Já bych chtěl jenom říct, že my se díváme na Plzeňský kraj.
Špatná prezentace, Petře, máš vyplej mikrofon, Petře, Petr Makovský. Nevím, nevím, jak mu to dát líp vědět.
Ne, dívali jsme se správně na Olomoucký kraj. Pouze v hlavičce tam zůstal šotek a byl tam plzeňský.
Dobrý, jenom jestli můžu k tý otázce teda. Bylo to tou nedostupností toho bydlení tou možností, jako sehnat si nebo mít možnost hypotéku poměrně jenom draze obecně těžce shánět novou nemovitost, proto tam byl ten velký propad tý nabídky. Někdo.
Tak já si myslím, že ty problémy jako z více stran byly to hypotéky vysoké, byly to, lidi vlastně nevěděli, co se bude dít, takže nejistota tam byla a určitě se spíš zajímali o věci jako vlastní bydlení, to momentální, které mají, než o to, že by někde chtěli stavět nějaký nový dům a ten trh se na chvilku zastavil, takže myslím si, že ty pozemky v tom byly jakoby nejhůř, jo, a oni to opravdu ty lidi vnímali a vůbec, a navíc samozřejmě i ten materiál, to všechno bylo hodně drahé a lidi si řekli, hele, počkáme, uvidíme, co bude. Takže bych řekl, že ta nejistota tam byl asi jako hlavní takový ten klíčový aspekt toho.
Ok, to znamená, že ty lidi, který jo, protože tam na tom grafu, nevím, jestli teď nám ho, se nám tam vrací, na tom grafu je vlastně i patrně vidět, že celkově nejen domy, ale i byty vlastně strašně spadlo to množství tý nabídky oproti takový tý průměrný výši od toho roku 2018 a 2022 se nám to vlastně zase vrátilo, takže nejistota hypotéky a lidi si prostě drželi to, co měli. Ok, děkuju.
Prima. Pojďme se podívat možná jenom rychle, ještě jak to vypadalo, vypadá v jednotlivých okresech Olomouckého kraje. Víceméně, když se podíváme na detaily a na čísla, které srovnávají vždycky listopad 2024 s minulými lety, tak vlastně v listopadu 2024 jsou absolutně nejvyšší ceny, co kdy v Olomouckém kraji, a to ve všech okresech bez výjimky byly. Mě by jenom zajímalo, jestli tohle znamená, že už vlastně jsme se dostali na nějakou hranu v rámci Olomouckého kraje nebo ty nemovité, ceny nemovitostí ještě někam půjdou dál. Pavle nejdřív.
No, tak to je dobrá otázka, Petře.
Já bych potřeboval vědět odpověď, že jo jako.
Ano. Já se pokusím, no, samozřejmě půjde o predikci, no, ono aspoň co, tak my vnímáme, tak posledního půl roku ty ceny, zejména teda bytů těch menších a středních dispozic docela dynamicky rostou. Aspoň v Prostějově je po nich velká poptávka, většinou jde o investory, kteří byty kupují na investici. A tím pádem u nás aspoň v Prostějově, těch bytů není dostatek, takže když máme v nabídce nějaký byt, 1 KK, 2 KK, 2+1. Tak je docela rychle pryč, v rámci dnů. Někde děláme třeba i dokonce zase ty aukce, jak to bylo dříve v letech 2021, 2022 zvykem. Takže je možný, že pokud ta nabídka těch bytů bude pořád tak malá jako těch investičních, tak ty ceny porostou. Jiné je to u bytů s většími dispozicemi 4 KK, 5 KK, kterých sice je taky relativně málo, ale ta poptávka po nich už je zásadně nižší, takže ty ceny tam nerostou tak dynamicky jako u těch nočních dispozic. Otázka je samozřejmě, co bude příští rok. Hodně do toho bude promlouvat hypoteční trh. Vedle toho promlouvat další ekonomické aspekty, které neznáme. Jo. Můžeme se jenom dohadovat, co bude, jak to bude. Ale předpoklad, že to aspoň u nás nebo v Olomouckém kraji poroste, tak si myslím, že tam je.
Adame, Olomouc 89 290 Kč za metr čtvereční bytu k prodeji.
Si myslím že tady to číslo, co tam uvádíte, nebo které je aktuálně hodně reflektuje na dokončení některých developerských projektů, co jsou v Olomouci a výstavby, která byla dokončena. A tím pádem má to docela vliv na, řekněme, tu strukturu toho grafu, nicméně standardně ta cena těch secondhandových bytů se samozřejmě v těchto vyšší nepohybuje. Ono samozřejmě cenovou relaci té nemovitosti vždy ovlivní poptávka. Já z posledních pěti nemovitostí, co jsem teď rezervoval, jsem ani jednu neprodal za cenu inzerovanou. Ten byt třeba, co teďka podepisujeme, jsme prodali ještě o 300 000 dráž. A pokud se vám sejde 35 zájemců, vy si vyberete osm na jeden prohlídkový den, šest na druhý a postupně potom se dostanete s cenotvorbou opravdu do vyšší části. Tak to jenom evokuje k tomu, že lidi už mají zase chuť kupovat a dokonce se vrací takový ten moderní trend, kde klient volá s tím, že si chce velice výhodně uložit své peníze jako investici a přitom ty jeho vlastní zdroje jsou třeba opravdu pouhých 10 %.
Já možná pro zajímavost tam dám jinej graf. A než se zeptám Petra Stojky, protože já jsem tam dal teďko jednotlivé města, tam to byl celý okres. Tohle je přehled velkých nebo větších měst v Olomouckém kraji, na který se vlastně dá možná lépe podívat, lépe zacílit. Samozřejmě to ovlivňujou počty nabídek, které vidíme jinde. Petr vlastně říkal, že působí Lipník a oblast tam ta, Lipník nad Bečvou je možná jeden z mála nebo jeden z několika měst, kde ta cena i poklesla dokonce, nabídková cena oproti loňskému roku. Můžeš, můžete když tak zkusit okomentovat nějaké města, které jsou vám blízko?
Tak my jsme teďka naposledy rezervovali nebo prodali byt 1 KK v Lipníku, kde jsme se dostali na nějakých 55 000 za metr čtvereční. A je to tím, že takových malých bytů je málo a tam jsme taky, tam už jsme vlastně licitovali, takže ta původní cena byla daleko nižší. Já sám jsem nepředpokládal, že se to může prodat za tak velké peníze, za které se to prodalo, ale samozřejmě majitel je teďka spokojený. A tam se vyšplhá metr na 55 000. Takže vy tam vidíte, teďka tam vidím okres Lipník, tam máte 43, koukám 43 000, no, a my jsme proli za 55 000, takže ono záleží, co to je za byt, co to je za byt, v jakém je místě. A samozřejmě těch aspektů je tam hodně, prezentace té nemovitosti atd. takže jako těch věcí je tam více a neřekl bych, že ta cena, že to tam jde, spíš, že tam jde dolů podle té tabulky, co vidím.
Víceméně v nějakým srovnání s oproti loňskému listopadu, tak tam byl nějaký pokles. Ono tam může být nějakej hub. V Lipníku jako městě loni mohl být nějaký dokončený projekt, který to hodil nahoru, o čemž mluvil Adam v rámci Olomouce, to je prostě všechno hratelné.
Ty developerské projekty tam byly taky, taky se tam vlastně v Lipníku stavělo, takže nová výstavba, takže určitě, co říkal Adam Šimoník, s tím naprosto souhlasím, že ty nové výstavby vlastně to strašně jako zvýší tu průměrnou cenu za metr čtvereční.
Vidíte tam někdo z vás nějakou zajímavou, zajímavý údaj, který vás buďto překvapil, ať pozitivně či negativně z těch měst, které tam máme k dispozici? Nebudu vás samozřejmě trápit. Je to zbytečné.
Můžu, tak koukám na ten Šternberk a tam teda těch 60 já osobně nevidím. To je lokalita, která začíná být čím dál více problémová s ohledem na to, co se ve městě děje a těch 48, ano, ok, plus minus autobus. I tento rok, ale těch 60 úplně nevím, z čeho bylo generováno.
Nemohl tam být nějaký zase nějaký projekt, který by to udělal. Když se podíváme, tak počet nabídek ve Šternberku z 60, tedy z 60 bytů, který tam byl loni, tak to kleslo letos na 40. Může tam být v nabídce něco, co to může výrazně je to ze 40 bytů, jo, Šternberk počítaný. Jo, samozřejmě v Olomouci 903 bytů k dispozici, ale ve Šternberku 40, takže jako může to zkreslit několik málo nemovitostí, které to můžou dát dopředu. Možná neznáme detaily.
Je to, je to tak, jo. Mohlo přesně dojít k tomu, že se vyprodal ten levnější second hand a v tu chvíli nám tam zůstaly ty dražší nemovitosti, který z tohohle makro pohledu to prostě zvednou.
Mě by možná zajímala jedna věc, a to je to, jak si myslíte, že ovlivnili ten trh u vás výše hypoték, protože relativně klesla, někde jsme na úrovni 4,5; 4, 6 %, možná malinko víc u některých bank. Pomohlo to tomu trhu jako takovému, Adame?
Myslím si, že to bylo jenom to klesání, samozřejmě, určitě to bylo určitým vlivem nebo aspektem, nicméně ono spoustu statisíce, statisíce lidí čekalo, až to trošku spadne. Což byla možná chyba všech a díky tomu, že to spadlo, tak právě všichni se pustili zase do nákupů. Jak jsem o tom mluvil i v rámci investičních příležitostí, stačí opravdu mít 10 % svých vlastních zdrojů a klienti jsou na koni a opravdu těch prohlídek, co teď v poslední době realizujeme na jednotlivých nemovitostech, jsou desítky a pak velice precizně vybíráme tu nejvýhodnější nabídku, ať už v rámci nabídnuté ceny, typu financování nebo účel, který ten kupující vyžaduje pro tu nemovitost.
Veroniko, váš názor na to?
Tak samozřejmě, určitě, nebo já to takhle vidím, to postupný klesání úrokových sazeb jako vlastně asi základní věc, která ten trh ovlivňuje, z mýho pohledu nebo z té praxe bych řekla, že ten trh se oživil ve chvíli, kdy přišly první informace o tom, že ty úroky půjdou dolů, a to, že potom šly dolů velmi jako zvolna a stále jako není to úplně takovej rychlospád dolů, jak jsme si všichni mysleli, a jaký byly predikce, že do konce roku 2024 budou ty úrokový sazby někde kolem 4 %, což nejsou. Ale za mě obecně jako jenom tak jako pocitově. Jakmile se o tom snižování začalo mluvit, tak ty lidi zase dostali takovou jakousi jistotu a já teda osobně vnímám ty úrokový sazby jako základní parametr i fungování realitního trhu.
Ještě Pavel nebo Petr chtějí na to reagovat.
No, já si osobně myslím, že ten pokles není tak razantní, je to 1 %. A když si spočítáme, hodíte do kalkulačky a podíváte se na to, tak zas tak velký rozdíl to není a samozřejmě je to rozdíl, ale ne však velký. Já si myslím, že, a vnímám to tak, že lidi vlastně už vnímají, že ta úroková sazba tak rychle dolů nepůjde a prostě budou muset stejně fungovat, budou muset stejně bydlet, takže už se trošku i dostali do toho stavu, hele tak to teďka máme a musíme s tím žít tak, jak je to teď. Může se to zlepšit, ale může to i zhoršit, ale už ten stav trvá nějakou dobu a myslím si, že ti lidi už se tomu jako přizpůsobují tomu stavu, který je teď.
Jestli můžu doplnit?
Tak určitě vliv na to taky má ta skutečnost, že inflace za poslední dva roky byla skoro 25 % a ti lidé z toho nájemního bydlení by rádi zase utekli někam, kde si budou splácet to svoje a neplatit třeba někomu jinému, což taky evokovalo k tomu, že lidé se vrátili zpátky ke kupování, potom to, co si porovnali, kolik zaplatím cizímu a kolik by bylo do vlastního.
Já ti možná do toho skočím. Pavle, tobě dám hned slovo. Adam narazil na věc, kterou jsem měl poslední, jako otázku připravenou, a to je nájemní bydlení vlastně v Olomouckým kraji, pominu Olomouc, tam je to jasné, tam prostě ta poptávka po nájemním bydlení obrovská, díky univerzitě, díky vysoké škole, tam prostě to na trh jde neustále nahoru, ale mě by spíš zajímalo, jak to vlastně vypadá v ostatních regionech, jestli ten nájemní trh s nájemním bydlením specificky bytů, vlastně nějakým způsobem funguje. Když se podíváme na čísla, tak určitě ano, ale z vašeho pocitu. Pavle, nevím, jestli Pavel mě slyšel nebo má vypnutý mikrofon.
Slyšel, má vypnutý mikrofon.
Pardon, tak ještě jednou. V Prostějově určitě funguje nájemní trh. Těch pronájmů děláme docela dost, nějakých 5-6 měsíčně v průměru uděláme a máme v podstatě stále klienty, kterým spravujeme, pronajímáme byty, a takže si hlídáme i to, jak je to nastavené, i výběr těch nájemců a musím říct, že to jde aspoň teda u nás to jde velice dobře, ty byty se pronajímají docela rychle, můžeme si v podstatě vybírat z těch zájemců, takže za nás to funguje, děláme i okrajově Olomouc, případně Přerov, takže i tam je to určitě, určitě to funguje.
Já když se jenom podívám na data, tak vlastně v Jeseníku není skoro co nabízení, tam prostě 22 bytů k pronájmu, Olomouc úplně někde jinde, dneska nějakých 800. Právě mě ta čísla docela překvapila, když jsem na to koukal, Prostějov 170, Přerov 216, Šumperk 155, to znamená toho prostoru pro nájemní bydlení je tam relativně hodně. Co myslíte, Veroniko?
Tak co se týká nájemního bydlení tady v Šumperku, tak určitě to nelze srovnat s Olomoucí, kde to je dáno tím, že je tam ta univerzita. Ty byty se obsazují velice rychle. U nás bych řekla, že ten trh je víceméně stabilní. Myslím si, že problémy obecně jako nebývají obsazovat ty byty, pokud ty byty mají určité parametry, a to je jakási způsobilost v podstatě technická, designová a tak dál, pokud ty byty zkrátka stojí za něco a nájemné se nastaví s ohledem na to, aby byly spokojené obě dvě strany, tak pak jako problémy nebývají. Není to ovšem tak, že bysme si mohly úplně vybírat z těch zájemců, to určitě ne. Taky vlastně těmi nájmy se zabýváme, děláme i správu, takže jako já bych řekla, že to je stabilní. Žádná velká divočina. Když někdo si chce pronajmout hezký byt na Šumpersku, tak pravděpodobně se mu to i podaří.
Na Přerovsku tomu je taky tak, že jo, Petře?
Ano. Ta otázka vlastně byla, směřovala i k tomu bydlení v rámci investic, jo, k tomu investičnímu bydlení, tam u toho investičního bydlení samozřejmě hodně záleží, v jakém tom domě ten byt je, jak tam hospodaří to SVJ a jaké tam mají zálohy na energie, kdo je vytápí, jestli mají vlastní kotelnu, anebo je vytápí nějaká větší organizace, což je většinou byl a ještě pořád je nějaký problém, že tam ty ceny jsou stále jako vysoké, takže záleží, ten výběr toho správného bytu prostě se musí hodně rozklíčovat a zjistit si určité ty věci, které potom vedou k tomu, že se vyplatí koupit ten byt do jako investičního portfolia a pronajímat.
Děkuju. Petře Ondráku. Nějaká poslední otázka?
Jo, asi mě nic nenapadá, přiznám se.
Pánové, dámo, napadá vás něco teda, že na co bysme se mohli zeptat.
Prostě predikce pro příští rok.
Predikci pro příští rok, ta je moc složitá, že jo. Nebudeme věštit z křišťálové koule. Ceny neustále porostou, nabídka bude lehce klesat. A ti, kdo pracují v oblasti realit a dělají svoji práci profesionálně, se budou mít dobře.
Přesně tak to bude.
Budeme zahrnuti.
Jo, určitě. Já si myslím, že to půjde tím směrem, že ty nemovitosti budou dražší a dražší, opravdu dneska mít vlastní bydlení bude jako složitější a těch lidí, kteří budou mít to vlastní bydlení, bude méně. No, tak, ale pro nás samozřejmě je to práce, takže nám to určitě půjde dobře. A děkuju za pozvání.
Já vám taky moc děkuju všem za účast, díky moc. Jak jsem slíbil, nebylo to o moc delší, každopádně užijte si vánoční svátky, máme je od dnešního dne za 21 dní, což je strašně rychlé. Tenhle rozhovor, počítám s tím, že bude těsně před Vánocemi, takže můžete své známé a milé obdařit tím, že budete ve videu. Zase, to zase neblázněme, ať si trošku odpočinou, že jo. Ne, já věřím, že se nám bude všem dařit, že se uvidíme brzo, s některými se uvidíme 13. ledna, vlastně myslím, že skoro se všemi 13. ledna v Poslanecké sněmovně na vyhlášení, budu se těšit a ať se vám daří všem, mějte se krásně a užijte si to. Na shledanou.
Taky, ahoj.
Hezký zbytek dne.
Díky, ať se daří, děkuju za pozvání.
Také děkuju za pozvání.