30.7.2024 4:43
V nejnovější analýze realitního trhu v Královéhradeckém kraji se přední odborníci z oblasti realit zaměřili na poslední trendy a předpovědi. S pozitivními signály oživení a stabilizace, které přináší rok 2024, region prochází dynamickým obdobím s rostoucími cenami a stabilizovanou nabídkou. Diskuse odhalila klíčové faktory ovlivňující trh, včetně rostoucího zájmu o investiční nemovitosti a významu dalšího rozvoje dostupného bydlení pro mladší generace.
Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy, VALUO.cz, TOPLAK.pro a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj
GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE
V nejnovějším díle analýzy realitního trhu, tentokrát zaměřeném na Královéhradecký kraj, se sešli přední experti z oblasti nemovitostí, aby prodiskutovali nejaktuálnější trendy a předpovědi pro tento region. Setkání, které vedl Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES, přineslo zajímavé postřehy od Pavla Hanuše z Hácé reality, Tomáše Veigla z Reality PRORADOST a Ondřeje Hona z CEMAPu.
Královéhradecký kraj, s rozlohou 4,759 km² a počtem obyvatel přes 557,000, zahrnuje 448 obcí, z nichž 48 je měst a 13 městysů. Region je rozdělen do pěti okresů, ve kterých se realitní trh neustále vyvíjí.
Podle Pavla Hanuše začal rok 2024 ve znamení zvýšené aktivity, což představuje oživení po slabším předchozím roce. Zaznamenaný nárůst zájmu a prodejů značí, že trh se vzpamatoval a lidé jsou ochotní investovat.
Tomáš Vejgl pozoruje podobný trend, kde od ledna došlo k výraznému zvýšení poptávky po službách jeho realitní kanceláře. Zmínka o nárůstu klientů ukazuje, že trh je živý a kupující mají zájem o nové příležitosti.
Ondřej Hon z CEMAP přinesl data ukazující, že trh s domy a byty začíná vykazovat známky stabilizace. Ceny nemovitostí mírně rostou a nabídka se stabilizovala na úrovni předchozích let, což naznačuje zdravější tržní prostředí než během pandemických let 2020 a 2021.
Pavel Hanuš z HC reality sdílí, že trh se dostává do rovnováhy, kde nabídka a poptávka jsou vyrovnanější, a není již pozorován extrémní převis poptávky, jak tomu bylo během pandemie.
Diskuse také otevřela otázky týkající se budoucího vývoje trhu. S příchodem nových bytových projektů a stabilizací cenové úrovně byty, které prochází diskusí o stoupajících cenách v některých lokalitách, jako je Hradec Králové, který dosahuje historicky nejvyšších cen. To vede k otázkám, zda tento růst může pokračovat nebo zda trh dosáhne svého vrcholu.
Tomáš Vejgl upozorňuje na potřebu umírnění cenového růstu, aby se nepoškodila kupní síla obyvatelstva, zatímco Pavel Hanuš poukazuje na potřebu dalšího rozvoje a dostupnosti bydlení pro mladší generace, které se stávají významnými aktéry na trhu.
Seminář představil komplexní pohled na realitní trh v Královéhradeckém kraji, odhalující klíčové faktory a dynamiky, které budou v následujících měsících a letech formovat realitní scénu regionu. S pozitivními signály oživení a stabilizace je kraj na dobré cestě k udržitelnému růstu a rozvoji.
Komletní přepis videa:
Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu Analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Královéhradeckém kraji a jeho okresech za účasti nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2023 a 2024. Jsem velmi rád, že mohu dneska přivítat dva milé hosty, prvním z nich je Pavel Hanuš z HC reality, dobrý den.
Dobrý den. Moc mě těší.
A druhým z nich Tomáš Veigl, Reality pro radost. Dobrý den.
Krásný dobrý den. Zdravím vás všechny.
Samozřejmě jsem velmi rád, že mohu přivítat i Ondru Hona z Cenové mapy ve spolupráci, se kterým připravujeme data o trhu. Ondra je v tuhle chvíli na začátku července na dovolené, takže ho zdravíme do vzdálených končin. Ahoj, Ondro.
Ahoj, dobrý den.
Řekněme si jenom něco v krátkosti o Královéhradeckém kraji, rozloha tohoto kraje je někde kolem 4759 km², má 557 000 obyvatel, 448 obcí, z toho 48 měst a 13 městysů. O tom se budeme bavit, budeme se bavit o tom, jak v těch pěti okresech, které tam jsou, se dneska vyvíjí realitní trh. Pánové, možná na začátek, jak vnímáte vy ten realitní trh za třeba posledních šest měsíců, to znamená od začátku roku, Pavle.
Tak co se týká u nás, tak já musím říct, že od začátku roku to je jeden velkej fičák, já jsem teda minulej rok to bylo takový slabší, nebylo toho tolik, ale od nového roku mně přijde, že ty lidi si řekli, hele, tenhle je ten rok, kdy se začne prodávat a fakt nevím, nevím, kde mi hlava stojí. Máme toho fakt dostatek a na to, že jsme taková menší realitka, tak se fakt musíme hodně otáčet. Takže za mě super.
Děkuju, Tomáši.
Já se připojím a vidím to, vidím to dost podobně. Od toho ledna došlo k poměrně velkému nárůstu zájmů prodávajících o naše služby. Já jsem sice ve větší, ve větší síti, ale jako franšízem, takže jedu sám, de facto sám na sebe, ale té práce mám taky, taky hromady, a to tak, že mne manželka musí krotit a vyškrtávat diář.
Aspoň máte někoho, kdo vám to bude vyškrtávat, že jo. Ne, s amozřejmě tý práce máme všichni dost. To je super. Pojďme se podívat nejdřív na nějaký úplně první data. Možná poprosím Ondru o první komentář o tom, jak vlastně vypadá dneska trh s domy, byty v Královéhradeckém kraji za posledních několik týdnů a měsíců.
Tak vypadá obdobně jako ve většině republiky. Vypadá to, že mírně začaly růst ceny a začala se stabilizovat nabídka, to znamená, co se týče velikosti, po tom v nějakém výprodeji v roce 2020 a 2021 to podle grafu vypadá, že jsme se ustálili vlastně na hodnotách předchozích let. Možná i vás se, pánové, zeptám, jak to, jak to vnímáte vy, je z čeho vybírat? A asi bych to nesoudil podle let covidu, to znamená 2020 a 2021, ale v předcovidových letech. Pavle, tak klidně vy.
Tak co se týká u nás, tak si myslím, že tak, jak říkáte, už se tak jako srovnává nabídka i poptávka. Začíná být taková rovnocenná. Není to tak, jak jste říkal, v covidu, prostě v covidu to byl úplně extrémní, to prostě o 30 lidí bylo na jeden barák a teď to je tak jako že přijde třeba 5–10 lidí, který si prostě mezi nima se vybere ten správně kupující. Takže za mě úplně ideální stav, že tam prostě nemám 50 prohlídek, ale mám jich míň a díky tomu se můžu o dost víc starat.
Tomáši, jak to vnímáte vy? Vrací se to do normálu ten trh z pohledu nabídky a poptávky?
Za mě, za mě se dostáváme v uvozovkách "do normálu". Průměr, co mám já za poslední čtyři měsíce, tak na byty mám 11 zájemců, průměrně na domy mám kolem 8–10, takže opravdu je z čeho vybírat. A takový konkrétní poslední případ, že jsme po dvou letech byli nuceni sáhnout k aukci, takže jsme dům prodali za nějakých 17 dní v aukci s navýšením o 300 000, takže prodávající byli velmi spokojeni.
To jde.
Když jste říkal, že máte, promiň Ondro, když jste říkal, že máte někde kolem 8–10 zájemců, jak to bylo třeba loni?
Jsem byl na 50 %.
Na 50 % loni, loni to bylo výrazně horší. Promiň, Ondro, skočil jsem ti do řeči.
V pohodě, v pohodě. Chci se zeptat, prodávají se spíše menší nemovitosti, anebo už se rozjely i ty větší, dražší nemovitosti, protože třeba v loňskémm roce domy před rekonstrukci ještě nějaké větší, téměř vůbec nešly, jak je to v Královéhradeckém kraji, nebo dneska v praxi spíš takhle?
Tak co se týká třeba u nás, tak u nás se to hodně změnilo, hlavně díky tomu, že se vlastně umožnila teďka ta dotace na dům po babičce, takže jelikož ty domy jsou za zajímavou cenu, tak ty lidi po tom opravdu skáčou a vždycky spíš záleží na místě než na tom, jak ten dům je velkej. Čím lepší místo, tak tím samozřejmě vyšší cena, ale už nekoukají moc na to, jak ten dům vypadá vevnitř, aspoň teda u nás.
Takže už se nebojí těch rekonstrukci.
Ne, ba naopak. Spíš to vyhledávají, protože si to můžou pak udělat k obrazu svému, vyberou si svoje kachličky, vlastní okna, což je pro ně samozřejmě výhodný a jelikož stát jim dává docela pěkný peníze na to, tak proč po tom nesáhnout.
Jestli se můžu připojit s tím, s čím bych i souhlasil, spíše u mě nebo u nás v okrese Hradec Králové, to jsou hlavně domy dispozičně 2+1, 3+1, 3+KK. Ne úplně ty veliké, přes 100 m², 120 m², ale poměr 70 mm² a 80 m² podlahové plochy.
Já tam možná dám první graf. Jsou to průměrné ceny bytů v Královéhradeckém kraji, pánové většinou působí buďto na Rychnovsku nebo v Hradci Králové. Když se podíváme na Hradec, Hradec, je vlastně v červnu 2024, ve srovnání s červny od roku 2018 na tom absolutně nejlíp, to znamená červnové hodnoty nabídkových cen v Hradci Králové jsou absolutně nejvyšší za vlastně celou historii, celou historii sledování. Když se podíváme na Rychnovsko, tam jsme se vrátili někde na úroveň roku 2022. Možná se zeptám nejdřív Tomáše, Hradec Králové, byty a jejich cenová úroveň, jak to vidíte, začala stoupat, to víme, ale není to až moc už?
Pardon, ještě jednou, jestli můžu?
Zeptám se, že v Hradci Králové ta cena je na nejvyšší úrovni, co kdy byla, začala cena stoupat, oproti loňskému roku stoupla skoro o 8000 na m² v rámci nabídkových cen. Ptal jsem se, jestli to už není až moc, jestli ten nárůst není až příliš strmý v tuhle chvíli?
Já se domnívám, že v tuto chvíli dost strmý je, když se podívám na vlastně poptávající, protože zastupuju nejen prodávající, ale i kupující, tak jsme v úrovni, co se týká poptávajících, někde na přelomu let 2021 a 2023, to znamená těch 70 000 za m² a poměrně negativně reagují na ty ceny, který máme v podstatě tady v tom grafu, což odpovídá, samozřejmě prodávající na druhou stranu by nejradši, abychom byli cenově ještě trochu výše, ale za mě se domnívám, že ten vzestup je moc strmý.
Pavle, možná, pojďme se podívat na Rychnovsko, kde jsme se vrátili o dva roky nazpátek. Proč tomu tak je?
Tak u nás to je hlavně asi kvůli tomu, že tady se hodně čekalo na výstavby jako novejch bytovejch domů a podle mě hodně jako tu dobu zaspali, tady prostě lidi sháněli bydlení už před šesti lety, byla tady obrovská poptávka, fakt jsme to nedokázali jako naplnit a teďka konečně začala výstavba, tak si myslím, že to postupně půjde pomalu nahoru, ale nebude to určitě tak rychlý, jako třeba přímo v okrese Hradec Hradce Králové. U nás je fakt smůla, že těch bytů tady není tolik, není tady starých míň, než je poptávka, takže když se teďka třeba začalo stavět, tak vím, že spoustu těch developerských projektů už je většinou rozprodaná dřív, než se to vůbec dostane do nabídky, což samozřejmě pro ně výborný, ale už jim dochází zase místa, kde to stavět.
Já když se podívám na vývoj vlastně průměrné doby nabízení, tak jak v Hradci, tak na Rychnovsku, tak vlastně v celém kraji Královéhradeckém, tak to pokleslo překvapivě, prostě v Hradci je to nejrychlejší, to znamená v Hradci, když dají průměrný byt do nabídky, tak za 75 dní zmizí, když vezmu teďko červen, který byl na Rychnovsku, je to jenom o 13 dní později, to znamená na 87. Ale je vidět tam ten pokles, ale zároveň, co je vidět, je to, že vlastně ten počet bytů v nabídce, který tam je, tak jak v Hradci Králové, tak na Rychnovsku víceméně kromě Náchodska všude klesá a je toho míň. Pozorujete to taky vy? Nebo čím je to způsobené, Tomáši?
Tak já to vidím tak, že prodávající ještě stále čekají a vidím to u těch náborových schůzek, že stále čekají, co bude zejména s úrokovými sazbami, jestli ty kupující dosáhnou na hypotéky, jestli budou moct nakupovat a hlavně, co ten trh s těmi cenami udělá, jestli budeme na stejný úrovni, protože samozřejmě objevují se v uvozovkách "zaručené zprávy", to všechno bude klesat o 25 %, ale tady samozřejmě vidíme naprosto opačný trend, takže čekají, co to s tím trhem udělá, jestli ty byty půjdou ještě nahoru. A co jsem se setkával za poslední zhruba 2–3 týdny, my počkáme až po prázdninách.
Pavle, váš názor.
U nás to je uděláno hodně z toho důvodu, že spousta lidí, když si koupí byt, nebo i když má byt, třeba ho zdědí, tak ho nemá v plánu úplně prodávat. Spíš se teďka začali hodně pronajímat, protože pro ně to je pasivní příjem a jelikož u nás tady prostě funguje hlavně jedna fabrika, kterou nechci jmenovat, abych jim nedělal reklamu, tak všechno se otáčí kolem nich, takže spousta lidí místo toho, aby ten byt prodali, takže i když si koupí třeba pozemek, postaví si dům, tak ten byt neprodají, ale ba naopak ho dají do pronájmu, kde vlastně mají pak pasivní příjem z toho, takže hlavně tady toho důvodu to u nás je.
Mě tam ještě možná zajímá k tomu jedna věc, nějakou dobu nazpátek, rozdíl mezi nabídkovými cenami a těmi, za kterých se to skutečně reálně prodalo, byl relativně velký, mohlo tam být někde třeba 15, 20, 25 %. Jak je to dneska musíte dávat nebo dáváte nebo vaši klienti poskytují nějaké slevy neska nebo už je to už za náma ta doba a víceméně už se skoro nezlevňuje a teď se bavíme specificky o bytech, domy možná je trošku jiná kategorie.
Tak pokud se to týká nás třeba i u nás, tak co se týká bytů, tak ty slevy jsou fakt jako minimální, už se musí fakt něco najít, na co se ty lidi fakt jako přímo řeknou, proč tu slevu chtějí, aby tam byl pádný důvod, jinak jako majitelé nemají většinou důvod moc let zlevňovat, protože těch bytů přímo u nás fakt není tolik, aby si ti klienti mohli tolik vybírat.
Tak když to vezmu já, tak já jsem slevu na byt poskytl, a to vím naprosto přesně před rokem a ta sleva byla ve výši 60 000 Kč. Od té doby jsme nedávali slevu ani korunu.
Takže jinými slovy, dneska nabídková cena je skoro ta cena, za kterou se kupuje. Už ta doba, kdy tam byl relativně podstatný rozdíl, už je pryč minimálně v Královéhradeckém kraji.
Já to tak beru a hlavně to vidím, že se velmi zkvalitnila práce nás realitních zprostředkovatelů, že dokážeme velmi dobře zargumentovat prodávajícímu tu skutečnou tržní cenu, abychom nemuseli přicházet s tím, že budeme zlevňovat.
Pojďme se dostat k druhé kategorii, přeskočím teďko domy a půjdeme na byty na pronájem, ať pokračujeme v bytech, jaká je situace s pronájmy v rámci Královéhradeckého kraje a specificky v těch oblastech, ve kterých působíte, je o pronájmy bytů větší zájem, protože ceny lehce rostou. Když vezmeme celkové čísla, je tam samozřejmě na Rychnovsku, když se dneska podíváme, tak je tam, jak to říct, trošku stagnace, ale jinak ceny rostou. Kdo se toho ujme první? Pavel.
Klidně nemám s tím sebemenší problém.
Já tam pustím ten graf, ať ho vidíme.
Co se týká u nás, tak ty pronájmy, pokud to není fakt nějaký úplný nesmysl od těch majitelů, což většinou jim se snažím vždycky rozmluvit, tak ty pronájmy se pronajmou opravdu hodně rychle, spíš vždycky jde na to sehnat toho kvalitního nájemníka, který tam vydrží dlouho, anebo je dělat těm majitelům jako nějaký problémy, což se samozřejmě vždycky snažíme, ale jak víme, lidi jsou lidi. Takže u nás určitě jako pronájmy frčej na 100 procent.
Pardon, jsem do toho skočil.
To je v pohodě, jak je to v Hradci.
Co se týká Hradce Králové, tak ta situace je tam obdobná. Já vnímám, že další nárůst zájmy o pronájmy začne v druhé polovině prázdnin už z toho důvodu, že Hradec Králové je univerzitní město, takže jakmile bude konec července, začátkem srpna, tak se ten zájem ještě zvýší. A jelikož já ty pronájmy dělám poměrně hodně, tak já mám průměr 15–19 zájemců na jednu bytovou jednotku.
Já do toho jenom možná vstoupím, v Hradci nám poklesl počet bytů na pronájem oproti loňskému červnu víceméně skoro o 100 %, víc než 100 %, bylo 596, dneska v nabídce bylo 236 bytů, kam se ty byty ztratily, zmizely, proč nejsou? Protože ty čísla předtím byly velmi podobné. Celou dobu od roku 2018.
Tak já to vnímám zejména z toho důvodu, a to jsou i ti vysokoškolští studenti. Dříve ta doba, na kterou si pronajímali, tak využívali opravdu jenom ten akademický rok a vzhledem k tomu, že vidí, že ty ceny se nám, se nám mění i směrem nahoru, co se týká pronájmu. Je méně bytů, tak se snaží už uzavírat klasické nájemní smlouvy, jo, to znamená, že si je neváží pouze na dobu toho akademického roku, ale klasicky běžný rok, takže to může být jeden z důvodů, proč těch nájemních bytů je méně.
Jak je to s kupujícíma, kupuje hodně lidí byty na pronájem, to znamená na nějakou investici, konkrétně v Královéhradeckém kraji?
Pokud jde teba u nás, tak u nás mám jako fakt třeba z 10 lidí mám 5 investorů, který mají prostě volný peníze, většinou z nějakého dědictví, který vlastně chtějí využít na to, že pak přímo jako na míru shání nějaký byt, většinou právě v našem tady okolí, jelikož tady fakt funguje dobře ta zaměstnanost, tak ano, tady investoři fakt jsou.
A vyplatí se to u vás na Rychnovsku, poměr cena versus nájemné, anebo ty lidi spíš neřeší a fakt si to odkládají na ten důchod.
Většinou se to i vyplatí. Neříkám, že to je v návratnosti třeba 10 let, to určitě ne, ale jako furt do těch 20 let se furt vejdou, pokud ten nájemce tam vydrží, samozřejmě, pokud tam bude špatnej nájemce, zlikviduje jim to, tak je to zas o něčem jiným. Jenomže s tím člověk prostě musí počítat, jo, když už se začne pouštět do takovýhle věci, vždycky musí počítat s nějakým rizikem.
Bylo to spíš na hypotéky, anebo mají našetřené peníze a právě tu nemovitost považují za nějakou relativně bezpečnou investici.
Přesně, jak říkáte, spíš to druhý, neberou to moc na hypotéky, berou to spíš z toho, jak jsem říkal, že většinou nějaký dědictví nebo mají prostě nějaký jako peníze, který jim zbyly, dejme tomu, třeba náhodou jim zbyly 2 miliony, tak to potřebujou někam zainvestovat a přijde jim, že investovat do nemovitosti je jedna z nejlepších věcí, co zatím můžou.
Jestli to chápu správně, tak se jedná spíše o nějaké amatérské investory než vyloženě někoho, kdo má 10, 15, 20 bytů a nějakým způsobem by si potřeboval koupit další u vás.
Jo, u nás to většinou takhle, většinou to jsou třeba fakt mladý lidi, kterým umře babička a dostanou díky tomu 1,5 milionu, půl milionu mají svejch a za 2 miliony se jich prostě seženou 2+KK v docela slušným stavu, o který se nemusejí tolik starat a jelikož do toho děláme i správcovství, tak jim to dokážeme jako i právně jako zaštítit, což jsou pak naprosto spokojený a jim teče takovej pasivní příjem z toho.
Skvělé, děkuji, Tomáši, jak je to v Hradci?
Skvělý, už se hlásím o slovo. U nás v Hradci Králové, a to spíš, nebo z mé zkušenosti jsou to, já jim říkám prvoinvestoři, to znamená, že si pořizují první byt na investice, nebo že chtějí koupit prarodiče byt vnoučatům, nežli dorostou, takže se ten byt bude pronajímat. A co se týká toho způsobu toho pořízení, tak ze 70 % jsou to vlastní zdroje, z 30 % je to úvěr nebo hypotéka.
Tomáši, vy jste říkal.
Promiň, pokračuj.
Tomáši, vy jste říkal, že se staráte hodně vlastně o ty majitele těch bytů, děláte hodně pronájmy, jak je to třeba u těch investorů, kteří si koupit nemovitost těch vlastně prvoinvestorů neodcházejí potom od toho, když se objeví první problémy s nájemníkama?
Tak já to mám nastavené trošičku jinak, protože já jim dělám zároveň i správcovství, to znamená, že mí klienti, mí investoři, kteří si pořizují byty na pronájem, tak je dávají ve většině případů hned do mé zprávy, takže já v tuto chvíli já se tomuto věnuju zhruba rok a půl, mám nějakých 35–40, 40 bytů ve správě.
Děkuji. Peťo, chtěl ses zeptat.
Mě tam zajímala ta jedna věc, ještě ve finále, kdo jsou ty, kteří dneska v Královéhradeckém kraji kupují, jestli máte nějakou vlastní interní statistiku toho, jestli to je v kolika procentech to je investor, v kolika procentech jsou to lidi z kraje nebo z města a v kolika lidi jsou to lidi, jak to říct, z nějakého okolí, které tam je, já nevím, jak to přesně rozdělit.
Na to mám, jestli můžu začít.
Klidně.
Tak já to mám, většinou to říkám, že jsme z rodné hroudy, to znamená od nás z Mechova Hradce, z Hradce Králové, jsou to většinou lidi, kteří samozřejmě tu lokalitu znají, mají k ní nějakou vazbu a tím, že tam v podstatě žijí i celé rodiny, a to je to, se vrátím k tomu, co jsem říkal, že prarodiče koupí byt třeba vnoučatům, žijí v jednom městě, takže povětšinou to mám rodilé hradečáky anebo z okolí, dejme tomu, 10, 15 km od Hradce Králové.
My to teda máme dost podobně, taky to jsou většinou místní, nějaký jako investoři a spíš jako ty mladší lidi, který teprve do toho jako vstupujou a třeba od roku 2020, kdy to kupovali jako hodně třeba Pražáci nebo prostě Brňáci, který prostě si chtěli kupovat různý byty tady u nás, ať na horách nebo právě v tom Rychnově, protože je vidět nějaký potenciál, tak teď se to trochu změnilo z toho důvodu, že podle mě ty Pražáci jsou vlastně línější sem jezdit, takže to spíš teďka kupujou ty naši.
Ondro, nějakou otázku na závěr?
Možná spíš Tomáše, Tomáši, v Pardubicích vlastně kolegové říkali, že se tam hodně stěhujou vlastně Pražáci z toho důvodu, že je ta dojezdnost relativně v pohodě a ty nemovitosti jsou výrazně levnější, jak je to v Hradci. Děje se to tam taky?
Tak já se s Pražáky v Hradci moc nesetkávám, abych řekl pravdu. Je pravda, že je čas od času působím i v Pardubicích, protože to mám hnedka vedle, mám tam plno kontaktů, plno spolužáků atd., ale je zajímavé, že v těch Pardubicích se s tím opravdu setkávám, v Hradci ne, ale v Pardubicích ano.
Super. Děkuji. Já jsem se jenom chtěl zeptat, jak to je, protože mě právě překvapilo, že Pardubice už jsou relativně daleko a stejně se tam stěhujou, Hradec není vlastně o moc dál, možná dojezdově velmi podobně, tak jsem chtěl vědět, jak to tam je.
To tam vlastně v podstatě na stejné úrovni a přitom Hradec Králové a Pardubice jsou od sebe 20 km.
Možná na závěr, jak vidíte, že se ten letošní rok bude vyvíjet dál? Co očekáváte? Co se stane křišťálová koule a šup, pánové, Pavle.
Tak co se týká u nás, tak já myslím, že vy to mohlo jít se stejným tempem, nemuselo by to nějak extrémně jako vzrůstat nahoru, hlavně co se týká u nás cen, protože co se týká třeba domů, tak u nás ty ceny domů šly lehce dolů, ale ty byty jdou postupně nahoru, takže doufám, že to půjde furt v nějaký hezký linii nahoru. Ale ne jako brutálně, aby to kvůli tomu nezastavilo a budu doufat, že to takhle povede a že ty hypoteční u úvěry třeba budou postupně furt klesat, aby to mohli si ty mladí 22-letý, 24-letý dovolit, protože samozřejmě s jedním příjmem dneska hypotéku nedostanete.
Tak já se připojím, co týká mě a okrasu Hradec Králové. Tak já bych byl rád, aby nám ty ceny, zejména u bytů už nerostly takovým radikálním způsobem, jako to letí teďka, protože by se nám samozřejmě ta kupní síla lehce snížila, nicméně stále jsem přesvědčený, že je velmi důležité, aby se ty naši prodávající obraceli na nás, profesionály, na nás, kteří máme bohaté zkušenosti z realitního trhu, a když budu mít tolik práce, jako mám, nebo budeme mít práce tolik, jako máme, tak myslím, že budeme všichni maximálně spokojeni.
Ondro, chceš se na něco zeptat nakonec úplně nebo se rozloučíme?
Já myslím, že už tady padlo všechno.
Tak se rozluč. Je to na tobě.
Super. Pánové, mockrát díky za váš čas. Jsme rádi, že jste nám přiblížili, jak to dneska vlastně v Královéhradeckém kraji vypadá. Jsem rád, že zazněly pozitivně zprávy o tom, že se realitní trh rozhýbává a snad to i do budoucna vydrží. Takže děkuji vám a děkuji divákům za pozornost.
Děkujeme moc a mějte pohodový léto.
Já taky moc děkuju, děkuji za pozvání. Bylo to naprosto fantastický, Ondřejovi přeju, ať si užije co nejvíc koupání, ať tam má co nejmíň bouřky a snad se brzo všichni uvidíme třeba i osobně.
Pánové, mějte se krásně a všechno nejlepší v tomhle roce, mějte se hezky, na shledanou.
Vám taky, nashle.
Nashledanou.
Mějte se.