18.5.2022 20:43
V posledních letech, ovlivněných pandemií koronaviru, výrazně rostl zájem o koupi nemovitostí. Meziročně ceny rostly až o 25 procent. Naopak především z počátku pandemie se razantně propadl trh s pronájmy. Aktuálně se však situace prakticky obrátila.
„Rozešla jsem se s přítelem a potřebuju si najít nové bydlení,“ vysvětluje třicetiletá Markéta, která už několik let žije v Praze a stěžuje si: „Jenže už měsíc bydlím u kamarádky a v podstatě nedělám nic jiného, než že sedím u počítače a projíždím realitní inzertní servery. Odpověděla jsem snad na 20 nabídek a ještě jsem se ani jednou nešla na byt ani podívat, protože přede mnou byly desítky jiných zájemců.“ Markéta dodává, že původně hledala byt na Praze 5, aby to měla blízko do práce, pak vzala na milost celé město a teď už je smířená, že bude dojíždět z některé středočeské obce.
Zájem o pronájmy vzrostl v posledních měsících výrazně a to především v Praze a dalších větších městech České republiky. Důvodů je víc. Tím prvotním byl konec pandemie koronaviru, situace se do normálu vrací už od začátku letošního roku. Například v Praze se plno bytů přesouvá zpět ke krátkodobým pronájmům, například v rámci služby AirBnB. V Praze a některých dalších městech bylo takových bytů docela dost, jenže s nástupem pandemie koronaviru v roce 2020 turistický byznys prakticky ustal a tyto byty majitelé často začali nabízet k dlouhodobějším nájmům.
Válka na Ukrajině má na nemovitosti vliv
Následně došlo k dalšímu šoku na trhu, který způsobil vojenský konflikt na Ukrajině. V případě nájmů to je zájem ze strany ukrajinských uprchlíků, kterých do Česka za dva měsíce přišlo přes 300 000. Byty si buď pronajímají přímo, nebo je pro ně pronajímají různé organizace. Třetí výrazný faktor, který tlačí na trh podnájmů, je pak výrazné ochlazení prodejů nemovitostí. I zde se projevila válka na Ukrajině, ale jen krátkodobě. Po zahájení ruské invaze na konci února trh zhruba na dva týdny zamrzl. Ale to už je pryč.
Přesto zájem o koupi nemovitostí značně ochladl. Důvody jsou dobře známé. Ceny jsou vysoké a naopak přístup k hypotečním úvěrům se značně ztížil. Například kvůli zpřísnění pravidel k poskytnutí úvěru ze strany České národní banky, která vstoupila v platnost od prvního dubna. Ale tou největší překážkou je razantní nárůst sazeb. Celý svět bojuje s inflací a v Česku se za březen dostala přes 12 procent. To už delší dobu vede k růstu základních sazeb České národní banky a s tím nuceně rostou i sazby hypoték. Aktuálně jsou už na šesti procentech a je dost možné, že sazby porostou ještě výš.
Investiční nemovitosti stále táhnou
Uvedené důvody už začínají mít vliv na růst cen nemovitostí. Celkově ceny stagnují, ale jsou zde rozdíly. V Praze a dalších městech je stále zájem o investiční byty. Tito kupující mají vlastní prostředky a snaží se je investováním do nemovitostí uchránit před inflací. Proto třeba v Praze ceny od počátku roku stále rostou a průměrná nabídková cena za metr čtvereční se už blíží k hodnotě 150 000 korun. Zájem se snížil o alternativní možnosti vlastního bydlení, což v případě velkých měst představují nemovitosti v jejich okolí, nebo ty nemovitosti, které mají určité nedostatky. Přitom ještě loni se prodávaly jako housky na krámě.
V každém případě prodávající musí počítat s delší dobou prodeje a možná i s redukcí původní nabídkové ceny. Ale jestli to je trend, který bude pokračovat, ukáže až zbytek letošního roku. Naopak majitel nemovitosti, který ji chce pronajmout, zřejmě nebude mít o zájemce nouzi.