2.2.2022 12:56
Sazby hypoték rostou a tak vás možná napadlo, jestli by se nevyplatilo pořídit hypotéku v měnách, kde jsou úrokové sazby mnohem nižší než u české koruny. Možné to je, ale nikoliv na vaši vysněnou nemovitost v Česku.
Je to velký rozdíl. Mezibankovní úroková sazba, z které vychází i sazby hypoték, je v Česku pro českou korunu aktuálně nastavená na 3,75 procenta. Stejná sazba v eurozóně je však stále v záporných číslech. Pro hypotéky to znamená, že aktuálně v Česku stěží seženete hypotéku pod čtyři procenta, spíš už se sazby blíží 4,5 procentům. Naopak v eurozóně jsou běžné fixované sazby okolo jednoho procenta. I když mnohde zaplatíte víc na poplatcích, je to stále zásadní rozdíl. Navíc lze očekávat, že sazby v Česku ještě minimálně v prvním čtvrtletí porostou.
Eurovou hypotéku běžně nepořídíte
Jenže je zde jeden zásadní problém. Komerční banky v Česku běžným nefiremním zákazníkům s příjmem v korunách eurovou či v jiné měně hypotéku neposkytnou. Lze sice natrefit na výjimky v podobě některých německých bank působících i na českém trhu, ale běžně si prostě eurovou hypotéku v Česku nepořídíte.
Vlastně pro to mají banky pádné důvody. Stačí se vrátit deset let zpět a podívat se situaci, která tehdy panovala v Polsku nebo v Maďarsku. Tam v první dekádě tohoto století byly sazby hypoték v domácích měnách hodně vysoké. Naopak banky nabízely velmi výhodné hypotéky v tehdy nejvýhodnější měně, kterou byl švýcarský frank. Jenže to v roce 2011 dopadlo hodně špatně.
Tehdy panovala celosvětová finanční krize, která měla výrazný dopad na měnové kurzy. Švýcarský frank výrazně zpevňoval, naopak středoevropské měny zažívaly volný pád. Vlastně nejhorší možná kombinace, která trvá dodnes, přitom do roku 2010 byla situace opačná a švýcarský frank neustále oslaboval. Prostě došlo k tomu, že kdo si ve švýcarských francích aktivoval v roce 2009 hypotéku v hodnotě řekněme 1 000 000 místní měny, tak během roku dlužil téměř dvojnásobek. Dnes je to dokonce ještě víc.
Ušetřená procenta na úrocích a vše prodělané na kurzu
Takže kdo si takovou hypotéku pořídil, tak sice na úrokové sazbě ušetřil nějaké to procento, což sice u hypotéky může dělat i několik tisíc měsíčně, ale na kurzu prodělal vlastně skoro všechno. Mnohé hypotéky se staly nesplatitelnými a v domácí měně značně převyšovaly hodnotu nemovitosti, ač ve francích bylo vše v pořádku. Problém to nebyl malý, týkal se statisíců domácností a třeba Maďarsko tehdy zafixovalo kurz forintu ke švýcarskému franku pro tyto hypotéky, ač tím dluh jen přesunulo na pozdější dobu. A jak bylo řečeno, současný kurz obou měn je v páru se švýcarským frankem ještě horší, než když bublina splaskla.
To je jeden z důvodů, proč tuzemské banky takové hypotéky nenabízí. Ten, kdo má příjem v korunách, by prostě šel do velkého rizika. Ano, v případě hypotéky v eurech asi nehrozí, že by se kurz propadl na dvojnásobek, ale za posledních deset let několikrát koruna oslabila i posílila v řádu mnoha procent. A jelikož je hypotéka dlouhodobá záležitost, tak takové kurzové rozdíly rychle smažou výhody nižších úroků.
Všeobecně tak platí, že pokud máte příjmy v českých korunách, tak se o hypotéku v cizí měně ani nezajímejte. Běžně ji neseženete, a i když ano, tak je to prostě riziková záležitost. Výjimkou jsou ti, kteří mají příjem v měně hypotéky, a nebo ti, kdo mají v podstatě většinu ceny nemovitosti na bankovním účtu a tyto finance převedou na měnu hypotéky.